Ministries
01-06.05.2018 в м.Вільнюс відбувся 21 Європейський конгрес з Фізичної та Реабілітаційної Медицини.

21 Європейський конгрес з Фізичної та Реабілітаційної Медицини

Конгрес мав за мету розглянути та узагальнити досвід роботи центрів медичної реабілітації 26 країн Європи, які входять до складу асоціації фізичної та реабілітаційної медицини, а також сприяти поширенню та обміну знаннями, навичками та ставленнями між експертами, дослідниками, клініцистами, фахівцями та неурядовими організаціями, що представляють інтереси людей з обмеженими можливостями і допомогти учасникам проаналізувати моделі всебічної реабілітації. Це був другий європейський конгрес, організований відповідно до нових правил і положень ESPRM.

Від України в конгресі прийняла участь делегація з Української Асоціації Фізичної та Реабілітаційної Медицини в складі 30 фахівців. Серед учасників конгресу був і генеральний директор ТОВ «Санаторій «Курорт Орлівщина» Олександр АНДРІЄНКО.

Насичена програма дозволила розглянути багато питань щодо реабілітації хворих на різноманітну патологію. Наукові сесії, семінари, навчальні групові заняття, виставкові програми дали багато нової інформації стосовно реабілітаційного лікування хворих на:

 • нервові розлади (інсульти, травми та хвороби головного та спинного мозку, розсіяний склероз, та інше.),
 • ортопедичні та скелетно–мязові порушення (остеопороз, біль у спині різного ґенезу, артрити, втрата кінцівок, та інше),
 • сердцево–судинні та респіраторні хвороби (рак, хронічна біль), літній пацієнт (включаючи нерухомого пацієнта, слабкість, саркопенія, ризик падіння), діти з інвалідністю, перехід від дитинства до дорослого віку (церебральний парез, спіна біфіда тощо), інвалідність та сексуальність, мова та розлади ковтання та багато іншого.

Загальна тематика зборів була присвячена основним медичним заходам в системі реабілітаціЇ: терапевтичні вправи та фізичні умови, ізокінетичні навантаження, нервово-м'язові функціональні електростимуляції, біологічний зворотний зв'язок, неінвазивна вентиляція, транскраніальна магнітна терапія, електродіагностика, кінезіологія, аналіз руху; постурографія, роль додаткової медицини в реабілітації (бальнеологія, ручна медицина, мезотерапія, акупунктура та ін.).

Дуже багато питань було присвячено соціальній реабілітації інвалідів (інформація, освіта, медичне лікування, різноманітні програми з обмеженим доступом, покращувальні пристрої; розширені допоміжні технології, ергономічні маркування в будинку, на робочому місці та інших умовах; спорт для інвалідів.

Не оминули фахівці своєю увагою питання адміністрування та менеджменту. Ось деякі з них:

 • всебічне дослідження втручання;
 • короткі клінічні дослідження щодо найкращого догляду, включаючи керівні принципи, організацію, координацію та освіту;
 • стандарти та рекомендації щодо надання найкращого медичного обслуговування (включаючи доказова медицина);
 • освіта: медична освіта, підготовка фахівців;
 • проблеми реабілітації на базі громади;
 • реабілітація, як соціальна інновація: вирішення проблем сталого розвитку.

Генеральний директор, спілкуючись з фахівцями реабілітаційних центрів інших країн, помітив, що в Україні медико-психологічна реабілітація встановлена неналежним чином і потребує реформування. Для цього необхідно підготувати матеріально-технічну базу та фахівців.

Олександр АНДРІЄНКО обговорів дане питаня із заступником голови правління ПрАТ «Укрпрофоздоровниця» Тетяною СЕМИКОПНОЮ та головою Української асоціації фізичної та реабілітаційної медицини Олександром ВЛАДИМИРОВИМ. Досягнуто попередньої домовленості, що ТОВ «Санаторій «Курорт Орлівщина» бере на себе відповідальність в найкоротшій термін підготувати матеріально-технічну базу та фахівців, а вище згадані керівники сприятимуть створенню центру медико-психологічної реабілітації, як пілотного проекту на базі ТОВ «Санаторій «Курорт Орлівщина».

Меди́чна реабіліта́ція — галузь медичної науки, яка вивчає механізм дії фізичних лікувальних чинників, обґрунтовує та створює технології відновлювального лікування. В процесі медичної реабілітації виділяють декілька складових, однією з яких є фізична реабілітація.

Фізи́чна реабіліта́ція — це застосування з лікувальною і профілактичною метою фізичних вправ і природних факторів у комплексному процесі відновлення здоров'я, фізичного стану та працездатності хворих. Фізична терапія, ерготерапія (фізична реабілітація) проводиться наступними засобами: лікувальна фізична культура, лікувальний масаж, фізіотерапія, механотерапія, працетерапія і нетрадиційні засоби відновлення. Призначення засобів фізичної реабілітації, послідовність застосування її форм і методів визначається характером перебігу захворювання і загальним станом хворого, періодами і етапами реабілітації, руховими режимами.

Переважна більшість спеціалістів, які надають медичні послуги на етапі реабілітації - представники не лікарських спеціальностей: фізичні реабілітологи, ерготерапевти, логопеди, психологи. На сьогодні в Україні відсутня така медична спеціальність, як «медична реабілітація». Наукова спеціальність є, є відповідні кафедри та НДІ, є профільний головний позаштатний спеціаліст Міністрерства охорони здоров'я. А медичної спеціальності немає!

Займаються реабілітацією фізіотерапевти, неврологи, травматологи і всі «дотичні» спеціалісти. Фахівців із фізичної реабілітації готують за напрямом підготовки «Фізичне виховання і спорт» у педагогічних університетах, ВНЗ спортивно-фізкультурного спрямування. Однак, працювати за спеціальністю в лікувальних закладах ці фахівці не можуть (не передбачено таких посад), інколи їх оформлюють, як медсестер масажу.

Для України найбільш актуальними кроками в підготовці кадрів із реабілітації є:

 • впровадження спеціальності «Фізична та реабілітаційна медицина» (відповідно до світових стандартів);
 • внесення змін у навчальні програми відповідних підрозділів медичних вишів (із вивченням Міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності і здоров’я та її рутинного застосування);
 • зміна фаху «Спеціаліст з фізичної реабілітації» на «Фізичний терапевт» із підготовкою таких фахівців у медичних вишах і внесення їх до категорії медичних працівників (що забезпечить офіційний доступ до пацієнтів).

Слово «ерготерапія» походить від латинського ergon - праця, заняття, і грецького therapia- лікування. Таким чином, ерготерапія - це зцілення через діяльність. Цей розділ медицини вивчає методи і засоби відновлення рухової активності верхніх кінцівок за допомогою різних тренажерів і ігрових завдань.

Мета ерготерапії - не просто відновити втрачені рухові функції, а й заново адаптувати людину до нормального життя, допомогти їй досягти максимальної самостійності і незалежності в побуті. Однак ерготерапія - це не просто спеціальна лікувальна гімнастика, спрямована на тренування дрібної моторики і координації. Ерготерапія включає в себе знання з декількох спеціальностей: психології, педагогіки, соціології, біомеханіки і фізичної терапії. За допомогою ерготерапії поліпшуються не тільки рухові, але і когнітивні й емоційні можливості людини.

ВКонтакт Facebook Google Plus Одноклассники Twitter Livejournal Liveinternet Mail.Ru